Menu
Счетоводни услуги от ИНБАЛАНС
InBalance News е създаден и се поддържа от ИНБАЛАНС България
За да ни се доверите, трябва да ни опознаете!

Облагане на разходите за лично ползване на активи от ЕТ

Облагане на разходите за лично ползване на активи от ЕТЕдноличните търговци заплащат ли данък върху разходи за лично ползване на фирмени активи?

Експерт на Портал Счетоводство дава следния отговор:

Чл. 204, ал. 1, т. 4 от  ЗКПО посочва, че с данък върху разходите биват облагани документално обоснованите разходи в натура, които имат връзка със собствени, наети и/или предоставени за използване активи, които са предоставени за лично ползване и/или са свързани с ползване на персонал, от работници, служители и лица, които са наети по договори за управление и контрол (наети лица), а също и от лица, които упражняват личен труд по смисъла на § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ. Иначе казано това представляват правоотношенията, без значение от основанието за тяхното възникване, със съдружници и член-кооператори, а също и с акционери, които притежават над 5% от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите.

ЗКПО регламентира разходите в натура като такива, които съответстват на личното използване на активите и/или персонала, от счетоводните разходи, непопадащи в обхвата на представителните разходи, или социалните разходи, които са предоставени в натура и имат връзка със собствени, наети или предоставени за ползване активи и/или персонал, използвани и за дейността, и за лично ползване.

Данъчно задължени лица по този данък се явяват всички работодатели или възложители по договори за управление и контрол или по правоотношения за полагане на личен труд съгласно на § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ.

Въвеждането на данъка върху разходите цели да се облекчи механизмът на облагане на личното ползване чрез правото на избор на работодателите, вместо с данък по ЗДДФЛ, да изберат облагането с данък върху разходите доходите в натура, явяващи се разходи в натура. Това има отношение единствено за физическите лица, които са изброени в разпоредбата на чл. 204, ал.1, т. 4 от ЗКПО, а там не са включени физическите лица – ЕТ.

Повече по темата четете в Портал Счетоводство тук >>> 

Влезте, за да коментирате

Анкета

Знаете ли как влизащият в сила през май 2018 г. нов европейски регламент за защита на личните данни ще се отрази на задълженията ви като работодател.

Да, запознат съм с регламента и моите задължения по него като работодател, опериращ с лични данни. - 6.3%
Не, все още не съм проучил новите регулации в областта на личните данни. - 87.5%
Не, разчитам ТРЗ специалистът, който обслужва бизнеса ми, да ме информира за новите ми задължения. - 6.3%

Общо гласували: 16
Гласуването по тази анкета е приключило on: Август 31, 2018

Категории

InBalance

Следвай ни

 Следвай InBalance News във Facebook Следвай InBalance News в Google+ Следвай InBalance News в Twitter Следвай InBalance News в LinkedIn

Популярни тагове