Menu
Счетоводни услуги от ИНБАЛАНС
InBalance News е създаден и се поддържа от ИНБАЛАНС България
За да ни се доверите, трябва да ни опознаете!

Назначаване на самоосигуряващо се лице, работещо на трудов договор

Казусът разглежда назначаване в трета фирма на самоосигуряващо се лице, работещо по трудов договор.Назначаване в трета фирма на самоосигуряващо се лице, работещо по трудов договор

Въпрос:

Служител работи по трудов договор, където се осигурява на максималния доход – 2600 лв. Служителят е самоосигурен в друга фирма, за което се подава нулева Декларация образец 1 всеки месец. Следва да се назначи и в трета фирма на длъжност „охрана“. Назначението е за работа по 2 часа на ден.

По кой член на КТ е най-правилно да се случи назначаването? Подходящо ли е то да стане по чл. 111? Има ли определени специфични моменти, които следва да се вземат предвид?

Отговор:

Именно по чл. 111 от Кодекса на труда е най-правилно да бъде назначено лицето. Трябва да се има предвид обаче работното време – работата по новото назначение може да се извършва само извън установеното работно време по основното трудово правоотношение. Възможно е, разбира се, да има установени допълнителни условия в индивидуалния трудов договор по основното му трудово възнаграждение. 

Допълнителен труд не може да се полага от работници и служители, които работят при специфични условия и рисковете за живота и здравето им не могат да бъдат отстранени или намалени, независимо от предприетите мерки. 

Справка относно условията за работа при същите или други специфични условия - чл. 112 от КТ. 

Важно е да се разгледат и изискванията по чл. 113 от Кодекса на труда. Т.е. максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от 40 часа седмично – ако работникът или служителят няма навършени 18 години или 48 часа – за всички останали.

Повече по темите от областта на трудовите правоотношения ще намерите на страницата на портал ТРЗ нормативи тук >>

Влезте, за да коментирате

Анкета

Знаете ли как влизащият в сила през май 2018 г. нов европейски регламент за защита на личните данни ще се отрази на задълженията ви като работодател.

Да, запознат съм с регламента и моите задължения по него като работодател, опериращ с лични данни. - 0%
Не, все още не съм проучил новите регулации в областта на личните данни. - 91.7%
Не, разчитам ТРЗ специалистът, който обслужва бизнеса ми, да ме информира за новите ми задължения. - 8.3%

Общо гласували: 12
Гласуването по тази анкета е приключило on: Май 25, 2018

Категории

Автори

InBalance

Следвай ни

 Следвай InBalance News във Facebook Следвай InBalance News в Google+ Следвай InBalance News в Twitter Следвай InBalance News в LinkedIn

Популярни тагове