Menu
Счетоводни услуги от ИНБАЛАНС
InBalance News е създаден и се поддържа от ИНБАЛАНС България
За да ни се доверите, трябва да ни опознаете!

Натрупани платени годишни отпуски по време на майчинство

Натрупани платени годишни отпуски по време на майчинствоКазусът разглежда използването на натрупан отпуск по време на майчинство.

Въпрос:

Лице излиза в майчинство през април 2014 г. Съответно периодът на майчинството приключва през април 2016 г. 

По чл. 167а от КТ лицето има разрешен отпуск до 7.10.2016 г. вкл.

При положение, че за 2-те години майчинство ( 2014 и 2015 г.) лицето има натрупана отпуска – по 20 дни на година, и желае да я използва след изтичането на 6-те месеца неплатена по чл. 167а от КТ – какво се случва с полагащите се дни за 2016 г.? 

Работодателят е съгласен служителката да използва дните, натрупани за 2014 и 2015 г.

Отговор:

След като работодателят на възразява – няма никакви пречки да се използва натрупаният платен годишен отпуск за 2014 – 2015 г. По дати се пада следното:

От 08 октомври 2016 г. до 04 ноември 2016 г. - за 2014 г. и от 05.11.2016 г. до 02.12.2016 г. - за 2015 година.

Ако работодателят се съгласи, няма пречка да бъде използван и отпускът за 2016 г.

По дати:

03.12.2016 г. до 31.12.2016 г. – 19 дни.

1 ден, който остава, може да се отложи за 2017 г. на основание чл. 176, ал. 1, т. 2 от КТ. 

Несъгласието от страна на работодателя да разреши използването на платения годишен отпуск за 2016 г. може да бъде продиктувано единствено от важни производствени причини. Т.е. ако желае, той може да отложи само 10 от полагащите се на лицето дни за 2016 г. 

Повече по казуса четете в страницата на Портал ТРЗ Нормативи тук >>

Влезте, за да коментирате

Анкета

Знаете ли как влизащият в сила през май 2018 г. нов европейски регламент за защита на личните данни ще се отрази на задълженията ви като работодател.

Да, запознат съм с регламента и моите задължения по него като работодател, опериращ с лични данни. - 0%
Не, все още не съм проучил новите регулации в областта на личните данни. - 91.7%
Не, разчитам ТРЗ специалистът, който обслужва бизнеса ми, да ме информира за новите ми задължения. - 8.3%

Общо гласували: 12
Гласуването по тази анкета е приключило on: Май 25, 2018

Категории

Автори

InBalance

Следвай ни

 Следвай InBalance News във Facebook Следвай InBalance News в Google+ Следвай InBalance News в Twitter Следвай InBalance News в LinkedIn

Популярни тагове